• Zgodnie z art. 40 ust. 1 i ust. 3 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (tj. Dz. U. z. 2024 r. poz. 1283) osobie albo rodzinie, która poniosła straty w wyniku zdarzenia losowego (np. pożaru) może być przyznany bezzwrotny zasiłek celowy, niezależnie od dochodu tej osoby/rodziny.
  • W związku ze stratami poniesionymi w wypadku zdarzenia losowego osoba lub rodzina poszkodowana może starać się o zasiłek celowy niezależnie od tego, czy korzysta ze świadczeń z pomocy społecznej
  • Zasiłek ten przyznawany jest na zaspokojenie niezbędnych potrzeb bytowych, tj. zakup żywności, odzieży, obuwia, niezbędnych przedmiotów użytku domowego, drobnych remontów i napraw w mieszkaniu.
  • Zasiłek celowy, o którym mowa w art. 40 ust. 1 u.p.s., nie ma charakteru odszkodowawczego i nie może być traktowany jako rekompensata za straty spowodowane zdarzeniem losowym. Zasiłek celowy nie służy bowiem rekompensacie strat, ale ma umożliwić przezwyciężenie trudnych sytuacji życiowych. Zasiłek celowy, o którym mowa w art. 40 ust. 1 u.p.s., może być przyznany, jeżeli
    w wyniku strat poniesionych w związku ze zdarzeniem losowym, pomimo wykorzystania własnych zasobów i możliwości, dana osoba lub rodzina nie jest w stanie zaspokoić niezbędnych potrzeb życiowych

W celu uzyskania pomocy osoba lub rodzina powinna zgłosić się do Ośrodka Pomocy Społecznej w Nowogardzie w celu złożenia wniosku.

  • Niezbędne jest dołączenie dokumentu potwierdzającego fakt zaistnienia zdarzenia losowego, klęski żywiołowej lub ekologicznej. W przypadku pożaru może być nim np. zaświadczenie straży pożarnej
    o podjętej przez nią interwencji.
  • Świadczenie to jest przyznawane w ramach uznania administracyjnego. Kwota zasiłku ustalana jest odpowiednio do okoliczności uzasadniających udzielenie pomocy przy uwzględnieniu możliwości finansowych ośrodka. Zasiłek celowy z tytułu zdarzenia losowego lub klęski żywiołowej jest świadczeniem o charakterze jednorazowym, przyznawanym w terminie do 30 dni od dnia, w którym został złożony wniosek. Pomocą objęte mogą być jedynie osoby fizyczne.
  • Wydanie decyzji w sprawie przyznania pomocy finansowej bądź rzeczowej poprzedza wywiad środowiskowy przeprowadzany przez pracownika socjalnego z zainteresowanym w miejscu zamieszkania.  Wnioski o pomoc na pokrycie strat po zdarzeniu losowym, po zgromadzeniu niezbędnych dokumentów, są niezwłocznie rozpatrywane.  • W przypadku, kiedy koszty poniesione przez poszkodowanych w wyniku zdarzenia losowego są wyższe niż przyznany zasiłek celowy, Gmina może otrzymać dotacje celowe z budżetu państwa na udzielenie pomocy rodzinie poszkodowanej w wyniku zdarzenia losowego, a w szczególności na zakup materiałów remontowych, a także na inne formy wsparcia, w zależności od bieżących potrzeb poszkodowanych. Osoby uprawnione do otrzymania zasiłku celowego powinny przedstawić imienne faktury lub rachunki potwierdzające poniesienie wydatków, związanych z remontem/odbudową budynku/lokalu mieszkalnego, dokonanych z kwoty przyznanego zasiłku.  
  • W przypadku, gdy osoba uprawniona nie rozliczy poniesionych wydatków (np. nie przedstawi rachunków lub faktur) albo przeznaczy pomoc na wydatki niezgodne z celem, na jaki została ona udzielona albo kwota udzielonej pomocy (np. wskutek uzyskanego odszkodowania) przekracza wysokość szkód wyrządzonych zdarzeniem klęskowym, zwrot środków z tytułu udzielonej pomocy następuje na podstawie ustawy o pomocy społecznej.