- Szczegóły
- OPS
- Dom Pomocy Społecznej
- Odsłony: 2
Osobie wymagającej całodobowej opieki z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności, niemogącej samodzielnie funkcjonować w codziennym życiu, której nie można zapewnić niezbędnej pomocy w formie usług opiekuńczych, przysługuje prawo do umieszczenia w domu pomocy społecznej.
Wymagane dokumenty:
- Pisemny wniosek o pomoc w formie umieszczenia w domu pomocy społecznej osoby zainteresowanej lub jej przedstawiciela ustawowego.
- Dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość wnioskodawcy - do wglądu.
- Dokumenty potwierdzające sytuację finansową wnioskodawcy.
- Zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia w celu określenia typu domu ( dokument pomocniczy ).
Procedura postępowania:
- Procedura postępowania w sprawie skierowania i umieszczenia w domu pomocy społecznej rozpoczyna się na wniosek osoby zainteresowanej lub jej przedstawiciela ustawowego.
- Jeżeli osoba wymagająca skierowania do domu pomocy społecznej ze względu na swój stan psychiczny nie jest zdolna do wyrażenia na to zgody, na wniosek członka rodziny lub pracownika socjalnego, Ośrodek Pomocy Społecznej występuję do sądu rejonowego
o wydanie postanowienia w celu umieszczenia osoby w DPS bez jej zgody. - Wywiad środowiskowy przeprowadza pracownik socjalny w ciągu 14 dni od dnia przyjęcia wiadomości o potrzebie przyznania świadczenia.
- Wywiad środowiskowy przeprowadza się w miejscu zamieszkania osoby lub rodziny albo w miejscu ich pobytu. Wywiad środowiskowy ma na celu ustalenie sytuacji zdrowotnej i materialno- bytowej osoby, co daje podstawę do stwierdzenia przesłanek do umieszczenia w domu pomocy społecznej.
- Wywiad środowiskowy (alimentacyjny) przeprowadzany jest także u osób zobowiązanych do alimentacji (dzieci,wnuki, rodzice) na rzecz klienta. Wywiad alimentacyjny ma na celu ustalenie możliwości zapewnienia przez rodzinę opieki osobie ubiegającej się o miejsce w dps, a w przypadku braku możliwości zapewnienia tej opieki- ustalenie wysokości opłat za dom pomocy społecznej.
- Zobowiązani do ponoszenia opłat za pobyt w dps są w kolejności:
- mieszkaniec domu, nie więcej niż 70% swojego dochodu a w przypadku małoletnich przedstawiciel ustawowy z dochodów dziecka, nie więcej niż 70% tego dochodu;
- małżonek, zstępni przed wstępnymi- zgodnie z umową podpisaną z Dyrektorem OPS lub decyzją zobowiązującą do odpłatności za pobyt członka rodziny w dps;
- gmina, z której osoba została skierowana do domu pomocy społecznej w wysokości różnicy między średnim kosztem utrzymania w dps a opłatami wnoszonymi przez ww. osoby.
Dokumenty uzyskiwane w postępowaniu
- Kwestionariusz rodzinnego wywiadu środowiskowego.
- Pisemna zgoda osoby zainteresowanej lub jej przedstawiciela ustawowego na umieszczenie w domu pomocy społecznej, a w przypadku braku zgody osoby postanowienie sądu
o umieszczeniu "bez zgody". - Oświadczenie o stanie majątkowym.
- Pisemne oświadczenie o wyrażeniu zgody na odpłatność za pobyt w domu pomocy społecznej.
- Wywiad przeprowadzony u osób zobowiązanych do opłaty, czyli małżonka, zstępnych i wstępnych, w załączeniu potwierdzenie wysokości dochodów.
Jak długo potrwa załatwienie sprawy?
Decyzja w sprawie skierowania do określonego typu domu w terminie 1 miesiąca od daty złożenia wniosku, w sprawach szczególnie skomplikowanych - do dwóch miesięcy.
Informacje na temat trybu odwoławczego
Od decyzji administracyjnej wydanej przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Szczecinie przysługuje prawo wniesienia odwołania do Samorządowego Kolegium Odwoławczego za pośrednictwem Ośrodka Pomocy Społecznej w Nowogardzie w terminie 14 dni
od otrzymania decyzji. Odwołanie nie podlega opłatom.
Podstawa prawna
- Art. 17 ust. 1 pkt 16, art. 19 pkt 10, art. 54 ust. 1 i 2, art. 55, art. 59 ust. 1-3, art. 61, art. 106 ust. 1 i 4, art. 110 ust. 1 , ust. 7 oraz ust. 8, art. 112 ust. 2 i 5 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (tj. Dz. U. z 2024 r., poz. 1283),
- Art. 38 i art. 39 ustawy z dnia 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego (tj. Dz. U. z 2024 r. poz 917).
- § 8 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 października 2005 r.
w sprawie domów pomocy społecznej (tj. Dz. U. z 2023 r. poz. 2355). - Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14 lipca 2021 r. w sprawie zweryfikowanych kryteriów dochodowych oraz kwot świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej (Dz. U.
z 2021 r., poz. 1286).