"Przemoc-bądź świadomy!" , czyli spotkanie profilaktyczne wśród małotenich

W dniu 12 czerwca br. odbyło się spotkanie profilaktyczne dla dzieci w placówce wsparcia dziennego „PROMYK”, zorganizowane przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Nowogardzie przy współudziale funkcjonariusza Policji (specjalisty ds. nieletnich), Pastora Cezarego Komisarza przedstawiciela Kościoła Ewangelicznych Chrześcijan Zbór w Nowogardzie.

Celem spotkania było zapoznanie dzieci ze zjawiskiem agresji i przemocy min. fizycznej, psychicznej i słownej. Uświadomienie występowania agresji w życiu codziennym. Zwrócenie uwagi na różne przejawy przemocy, złości i agresji oraz na możliwości i sposoby radzenia sobie z nimi. Zdobycie umiejętności wyrażania złości w sposób akceptowany społecznie. Zapoznanie dzieci z nieagresywnymi sposobami rozwiązywania problemów emocjonalnych, które także poznali konsekwencje prawne stosowania przemocy i co zrobić w sytuacji będąc ofiarami bądź świadkami przemocy. Poruszono także kwestie takie, jak: cyberprzemoc, prawa i obowiązki dziecka, przedstawiono czym zajmuje się pomoc społeczna itp.

Marta Jasińska
Dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej  w Nowogardzie

Program korekcyjnoedukacyjny jest formą oddziaływania na sprawców w celu nauczenia ich samokontroli, kształtowania u nich postawy partnerstwa i szacunku wobec bliskich oraz odpowiedzialności za popełnione czyny przemocowe.

Program korekcyjno-edukacyjny jest jednym ze skutecznych sposobów oddziaływania na osoby stosujące przemoc w rodzinie, zawierającym określone elementy i strukturę działań oraz określonym w czasie, a po jego zakończeniu oceniany pod względem skuteczności i efektywności, poprzez monitoring zachowań osoby, która ukończyła program do 3 la.

załącznik:

 

Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie   w Białogardzie

ul. Grunwaldzka 49

78-200 Białogard

tel. 518 324 719

mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

https://www.facebook.com/SOWOPRBialogard/

Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie w Świnoujściu 

ul. Dąbrowskiego 4,  72-600 Świnoujście

tel. (91) 32 25 481

mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

www..mopr.swinoujscie.pl

NIEODPŁATNA POMOC PRAWNA OBEJMUJE:

1) poinformowanie osoby fizycznej, zwanej dalej “osobą uprawnioną”, o obowiązującym stanie prawnym oraz przysługujących jej uprawnieniach lub postępowaniem przygotowawczym, administracyjnym, sądowym lub sądowoadministracyjnym,

2) wskazanie osobie uprawnionej sposobu rozwiązania jej problemu prawnego,

3) sporządzenie projektu pisma w sprawach, o których mowa w pkt 1 i 2, z wyłączeniem pism procesowych w toczącym się postępowaniu przygotowawczym lub sądowym i pism w toczącym się postępowaniu sądowoadministracyjnym,

4) sporządzenie projektu pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub ustanowienie pełnomocnika z urzędu w postępowaniu sądowym lub ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego w postępowaniu sądowoadministracyjnym oraz poinformowanie o kosztach postępowania i ryzyku finansowym związanym ze skierowaniem sprawy na drogę sądową,

5) nieodpłatną mediację.

Gdzie się udać po pomoc?

Potrzebujesz pomocy prawnej, a nie stać Cię na odpłatne porady prawne? Masz problem, z którym nie umiesz sobie poradzić? Skorzystaj z porad w punktach nieodpłatnej pomocy prawnej oraz nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego na terenie Powiatu Goleniowskiego. Zapraszamy do punktów w Goleniowie, Nowogardzie i Maszewie. Rejestracja oraz więcej informacji pod numerem telefonu 91 471 02 24 w godz. od 8.00 do 11.00 oraz przez stronę https://zapisy-np.ms.gov.pl/.

Punkt Nieodpłatnej Pomocy Prawnej nr 2 obsługiwany przez Zaborskie Towarzystwo Naukowe:

działający w 3 lokalizacjach wg następującego harmonogramu:

Budynek przy Placu Wolności 9 w Nowogardzie (pok. Nr 4 ):

a) poniedziałki – 4 godzinny dziennie, od 8.00 do 12.00

b) wtorki – 4 godziny dziennie, od 8.00 do 12.00

 

Urząd Miejski u Maszewie ul. Plac Wolności 2 (sala konferencyjna – parter):

c) środy – 4 godziny dziennie, od 11.00 – 15.00

d) czwartki - 4 godzinny dziennie, od 8.00 do 12.00

 

Starostwo Powiatowe w Goleniowie ul. Dworcowa 1 (pok. nr 1):

d) piątki - 4 godzinny dziennie, od 7.30 do 11.30

 

poza dniami ustawowo wolnymi od pracy.

 

PNPO Nr 2 obsługują:

 PONIEDZIAŁEK Nowogard doradca obywatelski Anna Furdyna

WTOREK Nowogard doradca obywatelski Anna Furdyna

ŚRODA Maszewo doradca obywatelski Anna Furdyna

CZWARTEK Maszewo doradca obywatelski Anna Furdyna

PIĄTEK Starostwo r.pr. Anna Krawczunas-Kowalczyk