- Szczegóły
- OPS
- Specjalistyczne Usługi Opiekuńcze dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi
- Odsłony: 6
Specjalistyczne usługi opiekuńcze dla osób z zaburzeniami psychicznymi zwane dalej SUO to szczególny rodzaj specjalistycznych usług opiekuńczych udzielanych osobom, które z powodu choroby psychicznej lub niepełnosprawności intelektualnej mają poważne trudności w codziennym funkcjonowaniu, a zwłaszcza z relacjach z otoczeniem, edukacji, zatrudnieniu i realizacji spraw bytowych.
Specjalistyczne usługi opiekuńcze dla osób z zaburzeniami psychicznymi świadczone są również przez osoby z kwalifikacjami do zawodu m.in. psychologa, pedagoga, logopedy, pracownika socjalnego, terapeuty zajęciowego lub innej profesji dającej wiedzę i umiejętności pozwalające świadczyć tego rodzaju usługi. Dodatkowo specjaliści świadczący usługi specjalistyczne dla osób z zaburzeniami psychicznymi muszą mieć zaliczony co najmniej półroczny staż (m.in. w szpitalu psychiatrycznym, w środowiskowym domu samopomocy, domu pomocy społecznej dla osób z niepełnosprawnością intelektualną albo placówce oświatowej lub terapeutycznej dla dzieci/młodzieży z zaburzeniami rozwoju lub niepełnosprawnością intelektualną) albo poświadczyć doświadczenie nabyte podczas realizacji takich usług.
W zakresie specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznymi mieszczą się usługi specjalistyczne (wymienione w rozdziale powyżej) mianowicie:
- Zapewnienie dzieciom i młodzieży z zaburzeniami psychicznymi lub niepełnosprawnością intelektualną dostępu do zajęć rehabilitacyjnych i rewalidacyjno-wychowawczych, jeśli nie mają takiego dostępu zapewnionego.
Jak się ubiegać o SUO?
Podstawą do ubiegania się o SUO jest:
- wniosek o przyznanie tej formy pomocy
- zaświadczenie lekarskie wystawione przez lekarza psychiatrę . W zaświadczeniu lekarz wpisuje diagnozę, co pozwala na stwierdzenie czy w przypadku osoby faktycznie występuje zaburzenie psychiczne. Ponadto lekarz psychiatra w zaświadczeniu określa rodzaj usług, jakiego wymaga osoba oraz ich wymiar.
- dochody z miesiąca poprzedzającego miesiąc złożenia wniosku oraz wydatki
- zaświadczenie z poradni Psychologiczno – Pedagogicznej (czy dziecko uczęszcza na terapię do Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej)
- zaświadczenie jakie możliwości zabezpieczenia wnioskowanych potrzeb ma przedszkole/szkoła (m.in. jakie są realizowane zajęcia rewalidacyjne, terapie, zajęcia dodatkowe oraz ich wymiar godzinowy w ramach Indywidualnego Programu Edukacyjno-Terapeutycznego oraz pomocy psychologiczno-pedagogicznej);
Oznacza to, że w przypadku dziecka w wieku przedszkolnym rodzic ma obowiązek w pierwszej kolejności zapisać dziecko do przedszkola i ubiegać się o pomoc w systemie oświaty. Analogicznie, o wsparcie w pierwszej kolejności rodzic powinien zwrócić się do szkoły na postawie wydanego orzeczenia. Każdorazowo rodzic dziecka ubiegający się o rehabilitację musi wykorzystać wszystkie możliwości pomocy w systemie zdrowia.
Usługi mogą zostać przyznane w liczbie nie większej niż liczba godzin rehabilitacji z innych systemów (oświaty, zdrowia). Ponadto liczba godzin usług zaleconych przez lekarza psychiatrę jest pomniejszana o liczbę godzin zajęć otrzymywaną z innych systemów (oświaty, zdrowia). SUO bowiem stanowią wyłącznie uzupełnienie potrzeb, których nie można zapewnić w pierwszej kolejności w np. szkole/przedszkolu/Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej czy NFZ.
O przyznaniu/nieprzyznaniu usług zostaną Państwo poinformowani w drodze decyzji administracyjnej. Decyzja przyznająca usługi będzie zawierała informacje dot.:
- okresu, na jaki zostały przyznane usługi;
- rodzaju przyznanych usług i ich wymiarze godzinowym;
- realizatorze usług i miejscu świadczenia usług;
- odpłatności.
W celu ponownego przyznania usług należy każdorazowo złożyć wniosek o przyznanie tej formy pomocy, nowe zaświadczenie lekarskie oraz dokumentację potwierdzającą dochody z miesiąca poprzedzającego miesiąc złożenia wniosku i wydatki.
Informacje na temat trybu odwoławczego.
Od decyzji administracyjnej wydanej przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Szczecinie przysługuje prawo wniesienia odwołania do Samorządowego Kolegium Odwoławczego za pośrednictwem Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Szczecinie w terminie 14 dni
od otrzymania decyzji. Odwołanie nie podlega opłatom.
Jak długo potrwa załatwienie sprawy?
Decyzja w sprawie przyznania usług opiekuńczych zostanie wydana w terminie 1 miesiąca od daty złożenia wniosku.
Podstawa prawna
- art. 8 i 9 ustawy z dnia 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego(tj. Dz. U. z 2024r. poz. 917 );
- art. 18 ust. 1 pkt 3 i art. 50 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (tj. Dz. U. z 2024 r. poz. 1283);
- rozporządzenie Ministra Polityki Społecznej z dnia 22 września 2005 r. w sprawie specjalistycznych usług opiekuńczych (Dz. U. 2024r, poz. 816).