Rok 1975 został ogłoszony Międzynarodowym Rokiem Kobiet. W tym roku po raz pierwszy obchodzono na świecie Międzynarodowy Dzień Kobiet (8 marca). Międzynarodowy Dzień Kobiet obchodzony jest w wielu państwach świata. Tego dnia w szczególny sposób akcentuje się zasługi wszystkich kobiet bez względu na pochodzenie narodowościowe, etniczne, językowe, kulturowe, gospodarcze czy polityczne.

8 marca to dobry czas do tego, by zarówno prześledzić różnego rodzaju działania i inicjatywy podejmowane przez ostatnie sto lat na rzecz kobiet i ich praw, ale także spojrzeć w przyszłość i zwrócić uwagę na potencjał oraz możliwości, jakie otwierają się przed następnymi pokoleniami kobiet.

Równouprawnienie płci jest podstawową wartością Unii Europejskiej. Dzięki temu Europa jest obecnie jednym z najbezpieczniejszych i najsprawiedliwszych miejsc na świecie dla kobiet.

Nadal konieczna jest jednak walka o prawa kobiet i ochrona tych praw. Chociaż kobiety w Europie powinny cieszyć się równością, upodmiotowieniem i bezpieczeństwem, dla zbyt wielu z nich prawa te nie są jeszcze rzeczywistością.

KATALOG PRAW KOBIET

w szczególności prawo do:

  1. Pełnego rozwoju i awansu w życiu publicznym, gospodarczym i politycznym.
  2. Udziału w życiu publicznym, państwowym i samorządowym.
  3. Równego traktowania w małżeństwie.
  4. Równego traktowania w zakresie stosunku pracy, w tym m.in. do: równego wynagrodzenia oraz równego traktowania za pracę o tej samej wartości, ochrony zdrowia i bezpiecznych warunków pracy.
  5. Zabezpieczenia społecznego, włączając w to ochronę zdolności do rodzenia potomstwa.
  6. Powrotu do poprzedniego zatrudnienia, do stażu pracy i awansu oraz do uprawnień socjalnych po zakończeniu urlopu macierzyńskiego.
  7. Ochrony swojej sytuacji związanej z zawarciem małżeństwa lub macierzyństwem, w szczególności poprzez zakaz zwalniania kobiet z powodu ciąży lub urlopu macierzyńskiego.
  8. Zachowania własnego obywatelstwa w przypadku zawarcia związku małżeńskiego z cudzoziemcem.
  9. Korzystania ze wszystkich praw należnych obywatelowi, niezależnie od tego czy jesteś mieszkańcem wsi, czy miasta.

Pamiętaj!!!
Chronią Cię Konstytucja RP, Konwencja o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności, Europejski Trybunał Praw Człowieka, inne konwencje międzynarodowe, sądy krajowe.
Jeżeli uważasz że Twoje prawa zostały naruszone, podejmij walkę o ich obronę.
Instytucje i organizacje oferujące pomoc w wypadku dyskryminacji ze względu na płec:

  • PTPA.
  • Stowarzyszenie Kobiet Konsola.
  • Centrum Praw Kobiet.
  • Niebieska Linia.
  • Feminoteka.