30 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Sprzeciwu wobec Bicia Dzieci. To ważna data która przypomina nam, że każde dziecko ma prawo do życia bez przemocy, do szacunku, troski i miłości.
Bicie nigdy nie jest metodą wychowawczą – to forma przemocy, która rani nie tylko ciało, ale przede wszystkim psychikę. Dziecko które doświadczyło przemocy, traci poczucie bezpieczeństwa, zaufanie do dorosłych i często także wiarę w siebie. Dzisiejszy dzień to apel do wszystkich dorosłych – rodziców, nauczycieli, opiekunów – aby wybierali wychowanie oparte na dialogu, zrozumieniu i cierpliwości. To także przypomnienie, że każde dziecko zasługuje na to by dorastać w atmosferze akceptacji i szacunku. Zakaz stosowania kar fizycznych obowiązuje w polskim prawie od 2010 roku. Szczególnie przy okazji Światowego Dnia Sprzeciwu wobec Bicia Dzieci warto przypomnieć, że każdy z nas może pomóc dziecku, które doświadcza przemocy. W Polsce panuje nadal błędne przekonanie, że zgłoszenie przestępstwa jest donosicielstwem. Należy podkreślić, że jeśli dzieje się komuś krzywda, naszym obowiązkiem jest reagowanie.
Nie bądźmy obojętni. Reagujmy na przemoc.
WIDZISZ, SŁYSZYSZ – REAGUJ!
CZYM JEST PRZEMOC
Przemoc w rodzinie to każde celowe działanie lub brak działania, na przykład zaniedbania, które powodują krzywdę i cierpienie fizyczne albo psychiczne członka rodziny. Sprawca przemocy wykorzystuje przewagę nad ofiarą i narusza jej podstawowe prawa, takie jak godność, wolność i nietykalność cielesną.
FORMY PRZEMOCY
- przemoc fizyczna – jeśli ktoś cię bije, popycha, szarpie, kopie, dusi,
- przemoc psychiczna – jeśli ktoś cię obraża, wyzywa, poniża, nie pozwala na kontakt z bliskimi, kontroluje twoje działania, stale krytykuje,
- przemoc seksualna – jeśli ktoś cię molestuje, zmusza do współżycia lub jakichkolwiek innych zachowań seksualnych,
- inne zachowania – na przykład jeśli ktoś, od kogo jesteś zależny, pozbawia cię opieki, której potrzebujesz, zmusza do picia alkoholu, brania narkotyków.
Ofiarą przemocy w rodzinie może być każdy – dziecko, osoba z niepełnosprawnościami, małżonek, partner, osoba starsza.
GDZIE SZUKAĆ POMOCY
- Policja 997 lub 112
- Ośrodek Pomocy Społecznej w Nowogardzie 91 39 26 290
- Niebieska Linia 800 120 002
- Lekarz rodzinny
- Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Nowogardzie 513 201 344
- Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę 116-111
- Telefonu Zaufania prowadzonego przez Rzecznika Praw Dziecka 800-12-12-12.
- Całodobowa infolinia dla dzieci, młodzieży, rodziców i nauczycieli 800 080 222
- Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw depresji 22 594 91 00
- Telefoniczna Pierwsza Pomoc Psychologiczna 22 425 98 48 Dyżurują w nich osoby, które mogą Ci pomóc. Możesz podzielić się z nimi swoimi trudnościami, otrzymać wsparcie i porady, które pomogą Ci radzić sobie w trudnych sytuacjach.
- Możesz też napisać do ekspertów na czacie, który znajdziesz na stronie Rzecznika : www.brdp.gov.pl