Gmina Nowogard przystąpiła do realizacji Programu "Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego - edycja 2025, finansowanego ze środków pochodzących z Funduszu Solidarnościowego.
Opieka wytchnieniowa ma za zadanie odciążenie członków rodzin lub opiekunów poprzez wsparcie ich w codziennych obowiązkach lub zapewnienie czasowego zastępstwa. Dzięki temu wsparciu osoby zaangażowane na co dzień w sprawowanie opieki dysponować będą czasem dla siebie, który będą mogły przeznaczyć na odpoczynek i regenerację, jak również na załatwienie niezbędnych spraw. Usługa opieki wytchnieniowej to również czasowe zapewnienie opieki osobie z niepełnosprawnością, gdy nie może jej sprawować opiekun, np. z uwagi na zdarzenie losowe.
KTO MOŻE SKORZYSTAĆ Z PROGRAMU?
Członkowie rodzin lub opiekunowie sprawujący bezpośrednią opiekę nad osobami z niepełnosprawnością posiadającymi orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie równoważne będący mieszkańcami Gminy Nowogard.
Usługi opieki wytchnieniowej przysługują w przypadku zamieszkiwania członka rodziny lub opiekuna we wspólnym gospodarstwie domowym z osobą niepełnosprawną i sprawowania całodobowej opieki nad tą osobą.
KTO MOŻE ŚWIADCZYĆ USŁUGI OPIEKI WYTCHNIENIOWEJ?
- Usługi opieki wytchnieniowej mogą być świadczone w miejscu zamieszkania osoby niepełnosprawnej przez: 2. osoby posiadające udokumentowane co najmniej 6 – miesięczne doświadczenie w udzielaniu bezpośredniej pomocy osobom z niepełnosprawnościami np. doświadczenie zawodowe, doświadczenie w udzielaniu wsparcia osobom z niepełnosprawnościami w formie wolontariatu itp. (doświadczenie w udzielaniu bezpośredniej pomocy powinno zostać udokumentowane zaświadczeniem lub kserokopią umowy – o pracę, zlecenia lub o dzieło) lub
- Wskazane przez uczestnika Programu w karcie zgłoszenia do Programu.
- Osoby posiadające dyplom potwierdzający uzyskanie kwalifikacji w zawodzie asystent osoby niepełnosprawnej/ pielęgniarka/ siostra PCK/ opiekun osoby starszej/ opiekun medyczny/ pedagog/ psycholog/ terapeuta zajęciowy/ fizjoterapeuta lub
KTO NIE MOŻE ŚWIADCZYĆ USŁUG OPIEKI WYTCHNIENIOWEJ?
- osoby faktycznie zamieszkujące razem z uczestnikiem Programu;
- osoby będące członkami rodziny – na potrzeby Programu za członków rodziny uczestnika uznaje się wstępnych lub zstępnych (rodziców/dziadków/pradziadków oraz dzieci/wnuki/prawnuki), małżonka, rodzeństwo, teściów, zięcia, synową, macochę, ojczyma oraz osobę pozostającą we wspólnym pożyciu, a także osobę pozostającą w stosunku przysposobienia z uczestnikiem;
- opiekunowie prawni.
NA CZYM BĘDĄ POLEGAĆ USŁUGI OPIEKI WYTCHNIENIOWEJ?
Program będzie realizowany w dwóch formach:
- świadczenia usług opieki wytchnieniowej w ramach pobytu dziennego w miejscu zamieszkania osoby z niepełnosprawnością lub
- świadczenia usług opieki wytchnieniowej w ramach pobytu całodobowego za uprzednią zgodą gminy/powiatu, w innym miejscu wskazanym przez uczestnika Programu lub realizatora Programu, spełniającym kryteria dostępności, o których mowa w ustawie z dnia z 19 lipca 2019 r. o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami (Dz. U. z 2022 r. poz. 2240).
JAKI JEST LIMIT GODZIN I DÓB USŁUG OPIEKI WYTCHNIENIOWEJ?
1. 240 godzin dla usługi opieki wytchnieniowej świadczonej w ramach pobytu dziennego;
2. 14 dób dla usługi opieki wytchnieniowej świadczonej w ramach pobytu całodobowego.
Usługa opieki wytchnieniowej w ramach pobytu dziennego w miejscu zamieszkania osoby z niepełnosprawnością może być świadczona w godzinach od 6.00 do 22.00 przez 7 dni w tygodniu, przy czym maksymalnie do 12 godzin na dobę.
Usługa opieki wytchnieniowej w ramach pobytu całodobowego wynosi co najmniej 12 godzin nieprzerwanego świadczenia usługi i obejmuje nocleg osoby z niepełnosprawnością, co najmniej
w godzinach 22.00 - 6.00. Jedna doba usługi opieki 14 wytchnieniowej w ramach pobytu całodobowego nie przekracza 24 godzin nieprzerwanego świadczenia usług
W trakcie realizacji usług opieki wytchnieniowej nie mogą być świadczone usługi opiekuńcze lub specjalistyczne usługi opiekuńcze, o których mowa w ustawie z dnia 12 marca 2004 roku o pomocy społecznej, inne usługi finansowane w ramach Funduszu lub usługi obejmujące analogiczne wsparcie, do usług opieki wytchnieniowej, finansowane ze środków publicznych.
CZY USŁUGI OPIEKI WYTCHNIENIOWEJ SĄ ODPŁATNE?
Uczestnik Programu, któremu przyznano pomoc w postaci usługi opieki wytchnieniowej nie ponosi odpłatności za realizację usługi w ramach Programu.
JAK ZGŁOSIĆ SIĘ DO PROGRAMU?
Osoby, które chcą korzystać z usług opieki wytchnieniowej powinny złożyć w Ośrodku Pomocy Społecznej w Nowogardzie:
1. Kartę zgłoszenia do Programu Opieka wytchnieniowa 2025
2. Kserokopię aktualnego orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie traktowane na równi zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2024 poz. 44 ze zm.)
3. Oświadczenie dla rodzica (w przypadku gdy uczestnikiem programu jest dziecko)
4. Klauzula informacyjna – Opieka wytchnieniowa 2025
Zakwalifikowanie do Programu odbywać się będzie w pierwszej kolejności dla członków rodziny lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad osobą z niepełnosprawnością, która stale przebywa w domu i nie korzysta z usług np. ośrodka wsparcia, placówek pobytu całodobowego, środowiskowego domu samopomocy, dziennego domu pomocy, warsztatu terapii zajęciowej lub niezatrudnionych, uczących się lub studiujących do wyczerpania limitu miejsc.
UWAGA!
ZŁOŻENIE KARTY ZGŁOSZENIA DO PROGRAMU WRAZ Z WYMAGANYMI ZAŁĄCZNIKAMI NIE JEST JEDNOZNACZNE Z PRZYZNANIEM USŁUG OPIEKI WYTCHNIENIOWEJ.
Szczegółowych informacji na temat Programu udziela pracownik OPS pod numerem telefonu:
91 39 25 268
Dokumenty do pobrania: - dla opiekuna osoby niepełnosprawnej
1. Kata zgłoszenia do OW 2025
2. Oświadczenie dla rodzica
3. KLAUZULA INFORMACYJNA OW 2025 -asystent
4. KLAUZULA INFORMACYJNA OW 2025 -Ministerstwo
Pozostałe dokumenty:
1. Regulamin rekrutacji uczestników do Programu „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego - edycja 2025