Informujemy, że Gmina Nowogard przystąpiła do realizacji Programu "Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością" dla Jednostek Samorządu Terytorialnego - edycja 2025, finansowanego ze środków pochodzących z Funduszu Solidarnościowego.
KTO MOŻE SKORZYSTAĆ Z PROGRAMU?
- osoby niepełnosprawne legitymujące się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności z niepełnosprawnością sprzężoną
- osoby niepełnosprawne legitymujące się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności
- osoby niepełnosprawne legitymujące się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności z niepełnosprawnością sprzężoną
- osoby niepełnosprawne legitymujące się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności
KTO MOŻE ZOSTAĆ ASYSTENTEM?
- osoby posiadające dokument potwierdzający uzyskanie kwalifikacji w następujących kierunkach: asystent osoby niepełnosprawnej, opiekun osoby starszej, opiekun medyczny, pedagog, psycholog, terapeuta zajęciowy, pielęgniarka, fizjoterapeuta;
- osoby posiadające co najmniej 6-miesięczne, udokumentowane doświadczenie w udzielaniu bezpośredniej pomocy osobom niepełnosprawnym np. doświadczenie zawodowe, udzielanie wsparcia osobom niepełnosprawnych w formie wolontariatu;
- osoby wskazane przez uczestnika Programu lub jego opiekuna prawnego, (w przypadku osoby małoletniej albo ubezwłasnowolnionej całkowicie) w Karcie zgłoszenia do Programu "Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością" dla Jednostek Samorządu Terytorialnego - edycja 2024, której stanowi załącznik nr 7 do Programu.
KTO NIE MOŻE ZOSTAĆ ASYSTENTEM?
- osoby faktycznie zamieszkujące razem z uczestnikiem Programu;
- osoby będące członkami rodziny – na potrzeby Programu za członków rodziny uczestnika uznaje się wstępnych lub zstępnych (rodziców/dziadków/pradziadków oraz dzieci/wnuki/prawnuki), małżonka, rodzeństwo, teściów, zięcia, synową, macochę, ojczyma oraz osobę pozostającą we wspólnym pożyciu, a także osobę pozostającą w stosunku przysposobienia z uczestnikiem;
- opiekunowie prawni.
NA CZYM BĘDĄ POLEGAĆ USŁUGI ASYSTENTA?
Usługi asystencji osobistej mogą w szczególności polegać na pomocy asystenta w:
- wsparciu uczestnika w czynnościach samoobsługowych, w tym utrzymaniu higieny osobistej;
- wsparciu uczestnika w prowadzeniu gospodarstwa domowego i wypełnianiu ról w rodzinie;
- wsparciu uczestnika w przemieszczaniu się poza miejscem zamieszkania;
- wsparciu uczestnika w podejmowaniu aktywności życiowej i komunikowaniu się z otoczeniem, korzystaniu przez uczestnika z dóbr kultury (np. muzeum, teatr, kino, galerie sztuki, wystawy).
Asystent realizuje usługi wyłącznie na rzecz osoby z niepełnosprawnością, na podstawie jej decyzji lub decyzji opiekuna prawnego, a nie dla osób trzecich, w tym członków rodziny osoby z niepełnosprawnością.
KIEDY ASYSTENT MOŻE ŚWIADCZYĆ USŁUGI?
24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, przy czym przez tą samą osobę maksymalnie do 12 godzin na dobę. Przez dobę należy rozumieć 24 kolejne godziny, poczynając od godziny, w której asystent rozpoczyna realizację usługi asystencji osobistej. Do czasu realizacji usługi asystencji osobistej nie wlicza się czasu dojazdu do i od uczestnika.
JAKI JEST LIMIT GODZIN USŁUG ASYSTENTA?
Limit godzin usług asystencji osobistej finansowanych ze środków Funduszu przypadających na 1 uczestnika wynosi nie więcej niż:
- 840 godzin rocznie dla osób niepełnosprawnych posiadających orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności z niepełnosprawnością sprzężoną;
- 720 godzin rocznie dla osób niepełnosprawnych posiadających orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności;
- 480 godzin rocznie dla osób niepełnosprawnych posiadających orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności z niepełnosprawnością sprzężoną;
- 360 godzin rocznie dla osób niepełnosprawnych posiadających orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
CZY USŁUGI ASYSTENTA SĄ ODPŁATNE?
Uczestnik (bez względu na sytuację materialną) nie ponosi odpłatności za usługi asystenta.
JAK ZGŁOSIĆ SIĘ DO PROGRAMU?
Osoby z niepełnosprawnościami, które chcą korzystać z pomocy asystenta osobistego powinny złożyć w Ośrodku Pomocy Społecznej w Nowogardzie:
1. Kata zgłoszenia do Programu Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością 2025
2. Karta zakresu czynności do Programu Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością 2025
3. Kserokopię aktualnego orzeczenia o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie traktowane na równi zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2024 poz. 44 ze zm.)
4. Kserokopię dokumentu potwierdzającą ustanowienie opieki prawnej nad osobą niepełnosprawną – w przypadku sprawowania opieki prawnej nad pełnoletnią osobą niepełnosprawną.
5. Klauzula informacyjna - Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością 2025
Karty zgłoszenia do Programu wraz z pozostałą dokumentacją rekrutacyjną będą rejestrowane według kolejności zgłoszeń, a ich złożenie nie jest równoznaczne z zakwalifikowaniem kandydata do Programu. Osoby, które złożą wniosek po wskazanym terminie (i spełnią warunki uczestnictwa) zostaną wpisane na listę rezerwową.
UWAGA!
ZŁOŻENIE KARTY ZGŁOSZENIA DO PROGRAMU WRAZ Z WYMAGANYMI ZAŁĄCZNIKAMI NIE JEST JEDNOZNACZNE Z PRZYZNANIEM USŁUG ASYSTENCJI OSOBISTEJ.
W CZASIE KORZYSTANIA Z USŁUG ASYSTENTA NIE MOGĄ BYĆ ŚWIADCZONE – W TYCH SAMYCH GODZINACH – USŁUGI OPIEKUŃCZE LUB SPECJALISTYCZNE USŁUGI OPIEKUŃCZE.
Szczegółowych informacji na temat Programu udziela pracownik OPS pod numerem telefonu:
91 39 25 268
Druki Asystenta:
1. Kata zgłoszenia asystenta do AOON 2025
2. Karta zakresu czynności do AOON 2025
3. Oświadczenie dla rodzica
4. Deklaracja wyboru i akceptacji asystenta
5. KLAUZULA INFORMACYJNA AOON 2025 – asystent
6. KLAUZULA INFORMACYJNA AOON 2025 – Ministerstwo
Pozostałe dokumenty:
Regulamin rekrutacji Osób z Niepełnosprawnościami do Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego - edycja 2025